İstanbul

İkinci el forklift satın alırken: Nelere dikkat etmelisiniz?

İkinci el forklift satın alırken: Nelere dikkat etmelisiniz?

Kullanılmış forkliftler ve depo ekipmanları hemen hemen her durumda satın alınabilir. Kullanılmış bir forkliftin satın alma maliyetleri genellikle yeni bir cihaza göre önemli ölçüde daha düşüktür. Ancak eğitimsiz bir göz için herhangi bir kusur her zaman ilk bakışta görülmez ve bu nedenle gizli bir risk haline gelebilir. İkinci el forkliftinizi doğrudan üreticiden veya sertifikalı satıcıdan satın almıyorsanız özellikle dikkatli olmalısınız. Ancak ipuçlarımızla satın alma işlemine iyi hazırlanacaksınız.

Kullanılmış forklift neye benziyor?

İkinci el forklift takaslarındaki veya reklamlardaki satıcılar çok şey vaat edebilir. Eğer güvenmek istemiyorsanız forklifti mutlaka yerinde incelemelisiniz. Ve eğer kendiniz bu uzmanlığa sahip değilseniz, bilgili bir uzmanı yanınıza almaktan çekinmeyin. Teklifinin arkasında duran satıcıların bu konuda hiçbir sorunu olmamalı.

Görsel inceleme gerçekleştirin

İlk adım, vücudu görsel olarak incelemektir. Forkliftin etrafında birkaç kez dolaşın ve durumu hakkında fikir edinin. Hemen fark edilen herhangi bir hasar var mı? Eğer öyleyse, bunlar forkliftin çalışmasıyla alakalı mı?

Kaldırma direğini hedefleyin

İkinci el forklift satın alırken sadece kaldırma yüksekliğine ve yük kapasitesine dikkat etmekle kalmamalı, aynı zamanda kaldırma çubuğunun teknolojisine de yakından bakmalısınız. Kaldırma çubuğu forkliftin önemli bir parçasıdır ve düzgün çalışması gerekir. Bu nedenle direği çatlak veya deformasyon açısından kontrol edin ve zincirlerin gergin olduğundan ve hasar görmediğinden emin olun.

Bir diğer önemli kriter ise çatal taşıyıcının hareketidir. Yükün güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak için sessiz ve düzgün hareket edebilmelidir. Bu nedenle direğin tüm fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde yerine getirilebildiğinden emin olun.

Kaldırma çubuğunun kapsamlı bir şekilde incelenmesi, potansiyel sorunların erken tespit edilmesine ve forkliftin güvenli bir şekilde çalıştırılmasının sağlanmasına yardımcı olabilir. Böylece ikinci el forkliftinizin firmanızda kullanıma uygun olduğundan emin olabilirsiniz.

Hidroliği kontrol edin

İkinci el forklift alırken hidrolik sisteminin kontrol edilmesi önemlidir. Sistemin sızdırmaz olup olmadığını belirlemek için basit bir test kullanılabilir. Bunun için forkliftin düz bir yüzeyde olması ve motorun çalışıyor olması gerekir. Önümüzdeki çeyrek saat boyunca tüm hidrolik işlevler test edilecek. Zeminde yağ izi kalmamışsa her şey yolunda demektir. Aksi takdirde, hidroliğin sızıntı yapması ve maliyetli onarım gerektirmesi ihtimali vardır.

Bu test önemlidir çünkü arızalı bir hidrolik sistem yalnızca forkliftin kullanımını geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda maliyetli de olabilir. Bu nedenle ikinci el forkliftlerin daha sonra gereksiz masraflarla karşılaşmamaları için mutlaka hidroliklerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Motoru ve şanzımanı kontrol edin

Forklifti çalıştırın ve çalıştırma davranışına dikkat edin. Motor tutarlı bir çalışma sesi çıkarıyor mu? Kullanılmış bir dizel forkliftte ayrıca sızıntı olup olmadığına bakın ve siyah, beyaz veya mavi egzoz gazı bulutlarının yayılıp yayılmadığını kontrol edin. Motordaki yağ ve pas da aynı derecede kötü alametlerdir.

Pili ve şarj cihazını kontrol edin

İkinci el elektrikli forklift satın alırken konnektörleri, kabloları ve fişleri dikkatlice kontrol etmelisiniz. Belirgin bir kir veya sülfatlanma yoksa bu, cihazın iyi durumda olduğunu gösterir. Ayrıca DGUV V3’e göre ideal olarak garantili bir test isteyin.

Forklift lastiklerini kontrol edin

Lastik dişlerini kontrol ederek başlayın. Herhangi bir talaş veya büyük kesik olup olmadığını ve dişlerin deforme olup olmadığını kontrol edin. Bu tür deformasyonların mevcut olması termal aşırı yüklemeyi gösterir. Ayrıca lastiklerin yan duvarlarında çatlak olup olmadığına bakın.

Daha sonra jantları ve bijonları kontrol edin. Deformasyonu ve vidaların düzgün şekilde sıkılıp sıkılmadığını kontrol edin. Kötü monte edilmiş bir lastik kolayca kırılabilir ve bu da daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Ağır yükler kaldırılırken lastiklerin durumuna ve taşıma kapasitesine özellikle dikkat edilmelidir.

Forkliftiniz için yeni lastik satın almak pahalı olabilir. Bu nedenle ikinci el forklift satın alırken lastiklerin durumunu kontrol etmeniz ve gerekiyorsa onarılmasını veya değiştirilmesini sağlamanız önemlidir.

Frenleri kontrol edin

İkinci el forklift alırken mutlaka frenlerini iyice kontrol ettirmelisiniz. Bu, ön forkliftin güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Kontrol ederken sol ve sağ tarafta eşit frenleme etkisine dikkat etmelisiniz. Pedalların hala iyi durumda olması ve kaymaz olması da önemlidir. Her ne pahasına olursa olsun bariz hasarlardan veya eksik parçalardan kaçınılmalıdır. Yüksek güvenlik riskleri olduğundan, forkliftleri karşılaştırırken fren sistemindeki sızıntılar kesinlikle kabul edilemez. Bu nedenle fren sisteminin tüm bileşenlerinin sağlam ve hasarsız olup olmadığını her zaman çok dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Sürücü kabinini ve sürücü koltuğunu inceleyin

Kullanılmış bir forklift satın alırken kabinin ve sürücü koltuğunun dikkatli bir şekilde incelenmesi çok önemlidir.

Koltuk ayarını test ederken, tüm düğmelerin kullanımının kolay olduğundan ve koltuk konumunun sürücünün rahatça oturabileceği şekilde ayarlanabildiğinden emin olun. Sürücünün zorlu manevralar sırasında bile güvenli bir şekilde koltukta kalabilmesi için emniyet sistemi en uygun pozisyonda kurulmalı ve her durumda çalışır durumda olmalıdır. Ayrıca koltuğun döşemesine de dikkat edin – hala sağlam olmalı ve delik olmamalıdır. En iyi durumda, yalnızca önemsiz aşınma ve yıpranma belirtileri görülebilir.

Forkliftinizin tavan koruyucusu varsa lütfen bunu da hasar veya aşınma açısından kontrol edin.

Ayrıca diğer test özelliklerine de dikkat edin

Ancak sağlam bir ilk izlenim savaşın sadece yarısıdır. Harici bir kontrol sırasında hemen göremediğiniz şeyler test raporları, çalışma süresi, işaretler veya servis geçmişidir.

Test raporlarının gösterilmesini sağlayın

Her forklift yılda bir kez kabul edilmeli ve güvenlikle ilgili tüm bileşenler açısından kontrol edilmelidir. Bu nedenle, kusur notları içermeyen güncel bir FEM 4.004 test raporunun (halk dilinde: UVV testi) mevcut olduğundan emin olun. Kullanılmış bir gazlı forklift satın alırsanız, gaz sisteminin işlevini, güvenliğini ve sızıntılarını kontrol eden yıllık zorunlu muayenesini yaptığınızdan emin olun.

Servis ve bakım geçmişini kontrol edin

Test raporları ayrıca yıllık bakımların düzenli olarak yapılıp yapılmadığını da ortaya koyuyor. Ayrıca bu işlemlerin üretici firma tarafından mı yoksa yetkili satıcı tarafından mı yapıldığı ve bakım çalışmalarında orijinal yedek parça kullanılıp kullanılmadığı hakkında bilgi verilmektedir.

Plakaları görüntüle

CE işareti (Fransızca: Communauté Européenne) ile bir üretici, ürününün güvenlik, sağlığın korunması ve çevrenin korunmasına ilişkin geçerli Avrupa direktiflerine uygun olduğunu onaylar. Eksikse bu, sigorta nedeniyle ve yedek parça eksikliği nedeniyle kaçınmanız gereken gri bir ithalatı gösterir.

Forkliftin servis ömrünü kontrol edin

İkinci el forkliftin çalışma saati sayacı, forkliftin ne kadar süre kullanıldığı ve daha önce ne kadar aşınma ve yıpranma yaşadığı hakkında bilgi verir. Kullanılmış forkliftin ekranda belirtilen süre kadar kullanıldığından emin olmak için çalışma saati sayacının güncel durumunu test raporlarıyla karşılaştırmalısınız. Bu, olası kurcalamaları tespit etmenize yardımcı olacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan güvenilir bir forklift satın almanızı sağlayacaktır.

İkinci el forklift ihtiyaçlarıma uygun mu?

İkinci el forklift satın almak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılaması önemlidir. Bunu yapmak için, satın almadan önce forkliftin kaldırma yüksekliğini, ataşman tipini, mevcut aksesuarları ve forkliftin direk tipini ve tahrikini dikkatlice kontrol etmelisiniz  . İster 1 tona kadar ister daha fazla yükler için forklifte hangi amaçla ihtiyacınız olursa olsun. Dış mekanda mı yoksa iç mekanda mı kullanılacak? Yalnızca elektrikli veya dizel forklift mi istiyorsunuz yoksa daha ucuz bir gazlı forklift de olabilir mi? Bir karara varmak için tüm bu faktörlerin dikkate alınması gerekir.

Ön forkliftlerde çatalların genişliğine dikkat etmeniz gerekir; forkliftin kullanımına o karar verir. Ayrıca maliyet verimliliğini de göz önünde bulundurun: Kullanımı kolay ve işletme maliyetleri düşük bir model seçin. Ancak güvenliği de unutmamalısınız; sonuçta forklift kullanmak çalışanlarınızın güvenliğiyle ilgilidir. Bu nedenle forkliftin hala gerekli tüm güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmalısınız. Böylece ikinci el forkliftin ihtiyaçlarınızı karşıladığından ve uzun süre keyifle kullanacağınızdan emin olabilirsiniz!

Test edilmiş ikinci el forkliftleri garantiyle satın alın: Doğrudan Toyota çevrimiçi mağazasından temin edilebilir 

İkinci el forklift arayışının zaman alıcı, riskli olabileceğini ve satın almadan önce bile bir uzman için maliyet oluşturabileceğini fark ettiniz. Bir markanın üreticisine veya yetkili satıcısına hemen ulaşmak daha hızlı, daha kolay ve daha güvenlidir.

Toyota’nın test edilmiş ikinci el forkliftleriyle kalitenin doğru ve garantili olduğundan emin olabilirsiniz. Leasing sözleşmeleri ve şirket içi kiralama filosundan kaynaklanan ikinci el forkliftlerin servis ömürleri boyunca Toyota müşteri hizmetleri tarafından düzenli olarak bakımı yapılmış ve yalnızca orijinal yedek parçalarla tedarik edilmiştir.

İkinci el forklift arıyorsanız Toyota online mağazasında doğru yere geldiniz. Burada forkliftler, transpaletler veya sipariş toplayıcılar ve diğer endüstriyel forkliftler gibi farklı tiplerde çeşitli teklifler bulacaksınız. Elektrikli, LPG’li veya dizel forkliftler gibi doğru tahrik tipini bulun. Kullanılan tüm forkliftler, en iyi kaliteyi sağlamak için Toyota Üretim Sisteminin (TPS) yüksek standartlarına göre hazırlanmış ve test edilmiştir.

Toyota’nın çevrimiçi mağazası cazip fiyatlarla geniş bir ikinci el forklift yelpazesi sunuyor . Peki ya garanti ve nakliye? Alıcılar içiniz rahat olsun çünkü Toyota sadece tüm kullanılmış forkliftler için garanti sunmakla kalmıyor, aynı zamanda tahrik aküsü de dahil olmak üzere 12 aylık gerçek bir garanti sunuyor.

Almanya’da teslimat, forklifti ücretsiz olarak teslim eden bir nakliye komisyoncusu tarafından gerçekleştirilir.

Kullanılan her forkliftin durumu ve özelliklerine ilişkin ayrıntılı bir açıklamayı çevrimiçi mağazada bulabilirsiniz. Müşteriler bu sayede tam olarak hangi kısıtlamaların veya kusurların mevcut olduğunu ve forkliftin gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını anlayabilir.

Sizin için en iyisi:  İhtiyaçlarınız kısa sürede değişirse, size   aynı kalitede kullanılmış bir cihaz için 14 günlük değişim politikası sunuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?