İstanbul

Toyota Lithium-Ion
pil çözümleri..

Elektrikli forklift seçerken çeşitli enerji çözümleri mevcuttur. Son yıllarda lityum iyon piller giderek daha popüler bir enerji kaynağı haline geldi. Lityum-iyon aküler, daha düşük bir şarjın hızı ve kaldırma kapasitesini etkilediği kurşun-asit akülerin aksine, kalan şarj miktarına bakılmaksızın her zaman maksimum güç sağlar. Toyota, Avrupa genelinde forkliftlerimize güç sağlayan binlerce lityum iyon akü sunarak şirketlerin endüstriyel ekipmanlarına güç sağlamanın yüksek kaliteli ve güvenli bir yolunu sağladı.

Forkliftiniz için lityum iyon aküleri seçmeniz için dört neden

Forkliftiniz için lityum iyon aküleri seçmeniz için dört neden

Üretkenlik
Üretkenlik
Enerji Verimliliği
Enerji Verimliliği
Güvenlik
Güvenlik
Uyarlanabilirlik
Uyarlanabilirlik

 

Enerji Verimliliği

Daha yüksek enerji verimliliği, daha düşük maliyetler ve daha az emisyon anlamına gelir. Lityum-iyon piller, tutarlı enerji dağıtımından daha hızlı şarj seçeneklerine kadar çeşitli verimlilik avantajları sunar. Forkliftler için lityum iyon pil seçeneklerini araştırmak, sürdürülebilirlik ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. 

Daha yüksek güç yoğunluğu 

Bir lityum iyon pil, elektrolit olarak diğer kimyasal elementlerle karıştırılarak performansını ve dayanıklılığını artıran “lityum tuzu” kullanır. Diğer pillere göre avantajı, yüksek enerji yoğunluğunu küçük bir alanda depolayabilmeleridir. Toyota, NCA hücrelerini (Lityum Nikel Kobalt Alüminyum Oksit) kullanır. Bu, lityum iyon pillerimizin aynı hacimde daha fazla enerji içerebilmesini sağlar; bu, elektrikli arabalarda kullanılan hücre kimyasının aynısıdır! 

Bu, Toyota’nın lityum iyon akülerinin çok sayıda şarj döngüsüne dayanabileceği ve bunların güvenilirliğini ve emniyetini sağlayan bir akü yönetim sistemine sahip olduğu anlamına gelir. Bu, şarj döngüleri sırasında daha az enerji kaybına, depolanan enerjinin daha iyi kullanılmasına ve her zaman maksimum performans sunma becerisine olanak tanır. . 

Emisyonlarınızı azaltın 

Lityum iyon pilleri monte etmek için kullandığımız hücreler, Toyota ile aynı  çevresel değerleri paylaşan büyük bir OEM’den temin edilmektedir  . Tüm müşterilerimizin sürdürülebilirliği operasyonlarına dahil etmelerine yardımcı olmaya kararlıyız; Lityum iyon pil çözümüne geçişin, tüm uygulamalarda CO 2 emisyonlarınızı %20’ye kadar azaltabileceğini tahmin ediyoruz.

Üretkenlik

Ekipmanlarınız olabildiğince etkili ve verimli çalışıyor mu? Planlanmamış aksama süreleriyle ilgili maliyetleri ve sorunları anlıyoruz. Lityum iyon piller bunu minimumda tutmak için mükemmel bir seçimdir. Alternatif enerji seçeneklerine göre daha az ısı üretirler ve şarj durumu ne olursa olsun sabit bir voltaj sağlama yeteneğini geliştirirler. Bu, geleneksel kurşun-asit akülere kıyasla %30’a kadar verimlilik artışı sağlar. 

Teknolojimizi geliştirmek ve daha fazla üretkenlik avantajı sağlamak için sürekli çalışıyoruz.

Daha da fazla üretkenlik avantajı

  • Ara şarj –  Pilin ömrünü etkilemeden herhangi bir zamanda ve herhangi bir şarj seviyesinde yeniden şarj edilebilir. Bu, yükleme sürelerini daha esnek hale getirir ve forkliftlerin ihtiyaç duyulduğunda kullanımda kalmasını sağlar.
  • Hızlı Şarj – 25V lityum iyon pil yalnızca 80 dakikada tamamen şarj olur ve %50 pil kapasitesi için yalnızca 30 dakikalık şarj süresine ihtiyacınız vardır. Ek olarak Toyota akıllı şarj cihazları, genel enerji tüketiminizi ve maliyetlerinizi kontrol etmek için güç artışlarını azaltan Dinamik Güç Sınırlaması (DPL) ile standart olarak gelir. Bu aynı zamanda birden fazla cihazı aynı anda şarj ederken enerjinin büyük kısmının, en çok ihtiyaç duyan ekipmana gönderildiği anlamına da gelir.
  • Ekipmanınız kadar uzun süre dayanan aküler – Lityum iyon akünün ömrü, ekipman bakımında yeni yatırıma veya ikinci bir akü setine gerek kalmadan ekipmanın ömrüyle eşleşir.
  • Şarj alanı yok  – Lityum iyon şarj cihazlarının kullanımı kolay, güvenli ve ergonomiktir. Tesisin herhangi bir yerine yerleştirilebilirler ve özel bir yükleme alanı gerektirmezler; böylece operasyonları kolaylaştırmak ve tüm operasyonunuzun verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için kullanılabilecek depolama alanından tasarruf sağlarlar.

Güvenlik

Başarılı forklift operasyonu için güvenlik ve sağlık çok önemli faktörlerdir; bu nedenle operatörler ve depo yöneticileri için çeşitli eğitim kursları sunuyoruz . Ancak forklift güvenliği operatörün çok ötesine geçer. Tüm elektrikli cihazlarda olduğu gibi akülerin ve forkliftlerin şarj edilmesi de risksiz değildir. Güvenliğe ve kaliteye önem veren bir şirket olarak, lityum iyon pillerimizin çeşitli güvenlik avantajları sunmasını sağlamak için ekstra yol kat ettik.

Tüm lityum iyon pillerimiz birbirine temas etmeyen silindirik hücreler kullanır. Bu, bir hücredeki güvenlik riskinin yanındaki diğer hücreleri doğrudan etkilemediği anlamına gelir. Silindirik hücrelere nüfuz etmek de daha zordur; bu durum, akü forklift çatallarıyla vurularak açılırsa meydana gelebilir. Pratikte silindirik bir hücreye zarar vermek son derece zordur.

Her bileşende güvenlik 

Bir lityum iyon pil, bir modüle monte edilmiş birkaç hücreden oluşur. Akünün boyutuna bağlı olarak birkaç modül seri olarak bağlanır ve bir akü sistemi oluşturur. Her modül bir güvenlik sistemi (pil yönetim sistemi BMS) ile donatılmıştır. Batarya sisteminin tamamı ayrıca bataryanın genel aktivitesini (şarj/deşarj) kontrol eden daha yüksek seviyeli bir BMS’ye sahiptir. 

Akü yönetim sistemi, güvenli olmayan çalışma durumlarına izin vermez. Akım, voltaj ve sıcaklığın izlenmesi, işlev ve güvenlik açısından çok önemlidir. Lityum iyon pillerde “termal kaçak” aşırı şarj, derin deşarj veya ciddi derecede aşırı sıcaklıkların bir sonucudur. BMS tarafından izlenen ve önlenen tam da bu süreçlerdir.

Nadir de olsa bir hücrenin arızalı olması durumunda, tasarımın kendisi bir hücrenin arızalanmasını önler.

Modülün dışında hasar. Hücrelerin yapısı ve modül içindeki dizilişi diğer hücrelere ısı transferini önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Modül muhafazası alev geciktirici malzemelerden yapılmıştır ve akü sistemi çelik bir muhafaza içine yerleştirilmiştir.

Toyota akü sistemleri amacına uygun kullanıldığında güvenlidir. Yanlış kullanım riski, tasarım ve güvenlik önlemleri sayesinde en aza indirilir.

Uyarlanabilirlik

İş odağınız ve forklift uygulamanız ne olursa olsun, lityum iyon aküler daha fazla verimlilik ve daha yüksek performans sunar. Hem sıcak hem de soğuk ortamlarda kullanıma uygundurlar ve çok yönlü bir malzeme taşıma çözümü sunarlar.

Modüler tasarım ağırlığı ve bakım gereksinimlerini azaltır

Biliyor musun? 50Ah akü, küçük elektrikli transpalet uygulamalarının %70’i için yeterli güç sağlar; bu da tam boyutlu bir lityum iyon bloğun ihtiyacınız olandan daha fazla güç ve ağırlık taşıdığı anlamına gelir. Toyota akülerinde bu sorun yoktur. Gereksiz hücre ve ağırlık eklemeden ihtiyacınız olan gücü sağlamak için doğru sayıda modülü birleştirerek modüler bir prensiple çalışırlar. Modüller ayrı ayrı da değiştirilebilir; bu da bakımın daha hızlı, daha kolay ve daha az envanter gerektirdiği anlamına gelir.

Şirket içinde monte edilen Toyota lityum iyon çözümleri enerji tasarrufu, servis kolaylığı ve artırılmış güvenlik sunar. Pilin güç kaybı minimum düzeydedir ve ara şarj mümkündür. Ek olarak, kurşun-asit akülerden farklı olarak lityum-iyon aküler, soğuk ortamlarda  çalıştırıldığında minimum performans kaybı yaşarlar.

Soğutulmuş ortamlar

Standart lityum iyon akülerimiz, şarjın en az +5°C’de gerçekleşebildiği soğutma ortamları ve soğuk depodaki yoğun olmayan çalışmalar için uygundur, örneğin: 

  • -30°C’de yaklaşık 2 saat çalışma süresi
  • -10°C’de yaklaşık 4 saat çalışma süresi

Soğuk depolama ortamları

Ekipmanlar 2 saatten fazla çalışıyorsa veya -30°C’ye kadar sıcaklıklarda kullanılmıyorsa, soğuk depoda şarj edilmesini sağlayan ısıtmalı lityum iyon aküleri öneririz. Ekipmanların şarj için dışarıya ne kadar az çıkması gerekiyorsa, yoğuşmayla ilgili o kadar az sorun yaşarsınız. Ayrıca cihazlar için her zaman en uygun sıcaklığın sağlanması amacıyla pil gücü %5-10 oranında azaltılabilir.

I_Site ile pilleri takip edin

I_Site filo yönetim sistemimiz ,   I_Site Explorer paketinin bir parçası olarak bir pil yönetimi özelliği sunarak, maliyetleri ve enerji verimliliğini artırmak için pilleriniz hakkında yararlı bilgiler edinmenize olanak tanır.

Lityum-iyon piller daha esnek şarj için yeni olanaklar sunuyor. Kurşun asitli akü alternatiflerinin aksine, lityum iyon akülerin ömrü şarj frekansından etkilenmez. Aslında, çalışma süresini korumak için ara şarj aktif olarak teşvik edilmektedir. I_Site Explorer ile pillerinizin şarj durumunu takip etmek ve pillerin her zaman en iyi şekilde şarj edildiğinden emin olmak mümkündür. Bir ekipmanın kullanılmadığı sırada şarj edilmesi, daha az akü kullanmanıza ve plansız arıza süresi riskini en aza indirmenize olanak tanır. 

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?