İstanbul

Doğru forklifti seçmek için beş önemli soru

Doğru forklifti seçmek için beş önemli soru

İç malzeme akışı için piyasada çok çeşitli endüstriyel forkliftler vardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tahrik konseptleri, kaldırma çerçeveleri ve yük kapasiteleri mevcuttur. Peki hangi forklift planladığınız kullanıma en uygun ve toplam maliyetleri hesaplarken hangi faktörleri dikkate almalısınız? Bu sorulara doğru cevap verebilmek için özel ihtiyaçlarınızı önceden analiz etmelisiniz. Seçiminizi yaparken hangi noktalar önemlidir ve özellikle nelere dikkat etmelisiniz?

Piyasadaki çok sayıda sağlayıcıyı ve modeli göz önüne aldığımızda, karar vericilerin doğru endüstriyel forklifti bulması çoğu zaman kolay olmuyor. Bu nedenle bir forklift satın alırken her şeyin başı ve sonu, kapsamlı bir kullanım analizidir. Ancak bundan doğru forklift için performans gereksinimini çıkarabilir ve hangi cihazın uygulama profilinize uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Satın alma için önemli karar verme kriterleri, forkliftin tüm ömrü boyunca satın alma maliyetleri ve işletme maliyetleri, taşınacak yükler ve yük taşıyıcıları ve mevcut depolama ortamı gibi ekonomik kriterlerdir.

Ayrıca sürücünün de önemli bir rolü var. Çünkü daha sonra forklifti kullanmak zorunda kalacak ve güvenli, ergonomik ve konforlu bir çalışma ortamı istiyor.
İhtiyaçların ve planlanan iş süreçlerinin mümkün olduğunca pratik bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için her zaman sahada ayrıntılı bir operasyonel analiz ve istişare yapmalısınız. Aşağıdaki beş sorunun birlikte cevaplamak gerekmektedir:

Hangi yük taşıyıcıları ve yükler taşınmalı ve hangi yüksekliklere ulaşılmalıdır?

Yük kapasitesi ve kaldırma yükseklikleri forkliftlerin temel ayırt edici özellikleridir. Forkliftin nominal yük kapasitesi ve ağırlık merkezi, hangi yüklerin kaldırılıp taşınabileceğini belirler. Bir eklentinin kullanılması cihazın nominal yük kapasitesini azaltabilir. Bir diğer önemli kriter ise forkliftin ulaşması gereken kaldırma yükseklikleri ve kalan yük kapasitesidir. Birçok üretici farklı kapasite ve direk tiplerine sahip forklift modelleri sunmaktadır, bu nedenle aynı sağlayıcının cihazları için bile yük kapasitesi ve kaldırma yüksekliğini karşılaştırmaya değer.
Genel olarak yaklaşık 7 m yüksekliğe kadar olan raflar, önlerinde manevra için yeterli alan olması koşuluyla ön forkliftlerle çalıştırılabilir. Daha dar koridorlar ve yüksek raf yükseklikleri için Reach Truck’lar veya dar koridor forkliftleri doğru seçimdir.

Depo ortamı nasıldır?

Çalışma ortamını tanımlamak için öncelikle forkliftin yalnızca iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı çalışması gerektiği, çalışma alanının ne kadar büyük olduğu – örneğin koridor genişliği – ne tür bir zemine sahip olduğu ve düz olmayan zeminlerin veya eğimlerin ve rampaların mı çalışması gerektiği açıklığa kavuşturulmalıdır. üstesinden gelmek. Özel ortam sesleri de bir rol oynuyor mu yoksa forklift kullanımının neden olduğu emisyonlarla ilgili kısıtlamalar var mı? İçten yanmalı motorlu forkliftler öncelikle açık havada kullanılır . Kapalı alanda dizel veya LPG’li forklift kullanıldığında, elektrikli forkliftle de işin yapılıp yapılamayacağı kontrol edilmelidir . En yeni nesil elektrikli forkliftler hem iç mekan kullanımı hem de yoğun dış mekan kullanımı için geliştirilmiştir. Emisyonsuz çalışmanın yanı sıra, elektrikli forkliftler çok daha sessiz çalışır ve bu nedenle içten yanmalı motorlara kıyasla depodaki çalışanlar için gürültü kirliliğini önemli ölçüde azaltır.
İçten yanmalı motor mu yoksa elektrikli forklift mi kullanılacağına karar verirken önemli bir kriter gerekli altyapıdır. Kurşun-asit veya lityum iyon aküleri şarj etmek için istasyonlar veya dizel, LPG veya yakıt hücreli forkliftlere yakıt ikmali için bir dolum istasyonu zaten mevcut mu?

Bu sorular açıklığa kavuşturulduktan sonra hangi tahrik tipinin en uygun olduğu belirlenebilir.

Yüklerin ne kadar uzağa ve ne kadar hızlı taşınması gerekiyor?

Hız, üretkenlik ve taşıma performansı konuları lojistikte temel kriterlerdir, dolayısıyla bir cihaz satın almaya karar vermeden önce bu hususların da değerlendirilmesi gerekir. Uzun taşıma yolları için cihazın sürüş hızı özellikle önemlidir ve bu nedenle daha fazla ağırlık verilmelidir. Bununla birlikte, örneğin forklift kamyonları yüklemek ve boşaltmak için kullanılacaksa tepki davranışı ve hızlanmanın üretkenlik üzerinde çok daha büyük bir etkisi olur. Yüksekte çalışırken, örneğin Reach Truck kullanıldığında , malların mümkün olduğu kadar çabuk yüklenmesi ve boşaltılması ve dolayısıyla yüksek bir verim elde edilmesi için direğin kaldırma ve indirme hızları özellikle önemlidir.

Forklift günlük ne kadar süre kullanılmalıdır?

2 veya 3 vardiya çalışan firmalarda çalışma süresi ve dolayısıyla cihazın kullanılabilirliği önemli rol oynamaktadır. Yakıt hücreli forkliftler gibi gazlı veya dizel motorlu forkliftler hızlı bir şekilde yakıt ikmali yapar ve çalışmaya hazır hale gelirken , geleneksel kurşun-asit aküye sahip bir elektrikli forkliftin aküyü tekrar tamamen şarj etmesi birkaç saat sürer. Bu süre, hızlı şarj istasyonları veya yedek piller kullanılarak kısaltılabilir, ancak yine de dizel veya hidrojenle yakıt ikmali yapmaktan veya yakıt şişesini değiştirmekten daha uzun sürer.
Toyota Material Handling , 2018’den bu yana lityum iyon teknolojisine dayanan kendi tescilli Toyota akü sistemini sunuyor. Bu kapsamlı Toyota enerji çözümü, cihaza tamamen entegre edilmiştir ve aynı zamanda CE sertifikalıdır. Lityum iyon teknolojisi sık, kısa süreli şarja olanak tanır ve çoklu vardiya kullanımı için yüksek cihaz kullanılabilirliği sunar. İçten yanmalı motorlu forkliftlere kıyasla bir diğer avantaj, elektrikli forkliftlerin bakım gereksinimlerinin daha düşük olmasıdır , çünkü bileşenler çok az bakım gerektirir veya tamamen bakım gerektirmez ve daha uzun hizmet ömrüne sahiptir.

Forkliftin satın alma ve çalıştırma maliyeti ne kadardır?

Yeni bir forkliftin yatırım maliyetleri beş ila altı rakamlı aralıktadır. Bu aynı zamanda genel ekonomik sürdürülebilirliğinin kontrol edilmesi ve garanti edilmesi gereken daha büyük şirketler için de önemli bir durumdur. Genel olarak elektrikli forkliftlerin satın alma maliyetleri aynı performans sınıfındaki dizel forkliftlere göre biraz daha yüksektir. Ancak daha düşük enerji ve bakım maliyetleri nedeniyle, ek maliyetler genellikle yalnızca bir veya iki yıl sonra amorti edilir. Bu nedenle, bir forkliftin tüm hizmet ömrü boyunca daha düşük toplam işletme maliyetlerine, daha yüksek performansa ve daha yüksek bir kalan değere ulaşması durumunda, daha yüksek bir satın alma fiyatının ne kadar hızlı amorti edildiğini kontrol etmek her zaman önemlidir.

Profesyonelce yenilenmiş kullanılmış ekipmanlar (daha fazla bilgi için “Kullanılmış forklift satın alırken dikkat etmeniz gereken şey budur” blog yazısında ) yenilerini satın almaya ekonomik ve sürdürülebilir bir alternatif de olabilir. Bazı marka üreticileri, daha küçük bir bütçeyle çeşitli işleme sınıflarında kalite garantisine sahip çok iyi cihazlar sunmaktadır. Bir kiralama çözümü, geçici görevler için de anlamlı olabilir. Cihazlar kısa sürede temin edilebildiği için herhangi bir sermaye bağlamazsınız, bunun yerine doğrudan maliyetlere kaydedilen ve dolayısıyla bilançoda tarafsız olan kira ücretlerini ödersiniz.

Bir forklift satın alırken toplam sahip olma maliyeti, satın alma ve/veya finansman maliyetlerine ek olarak servis maliyetlerini, onarımları, arıza sürelerini, kazalardan kaynaklanan diğer maliyetleri, enerji maliyetlerini ve daha fazlasını içerir. Toyota Material Handling, spesifik uygulamayla ilgili tüm faktörleri dikkate alarak size sahada bireysel tavsiyeler sunar. İstenirse bu, her yeni cihaz için ve aynı zamanda mevcut forklift filonuz için bir enerji ve CO 2 dengesi oluşturmayı da içerir.

Yatırım kararınızda sonuçta hangi forkliftin kazanacağını dikkatlice düşünmelisiniz. 

Pratik örnek

Uzun çalışma süreleri ve uzun hizmet ömrü nedeniyle yüksek kullanılabilirlik, FAKO-M için forklift seçerken ve yatırım yaparken önemli bir karar kriteriydi. İçecek toptancısı, Hamm lokasyonunda binlerce palet dolu ve boş içeceği üç vardiya halinde taşıyor. Endüstriyel forklift filosu, lityum iyon teknolojisine sahip Toyota akü sistemiyle donatılmış sipariş toplayıcıları, Reach Truck’ları ve transpaletleri içermektedir.

Bu da cihazların molalarda kolaylıkla şarj edilebileceği anlamına geliyor. “Pilleri değiştirmek her zaman bir işkenceydi ve pillerin ağır ağırlığı göz önüne alındığında kaza riski de vardı. FAKO-M filosunun teknik müdürü Udo Reimann, değişikliğin nedenlerini açıklayarak, “Sadece yeni akülerle şarj ederek makinelerin son derece yüksek kullanılabilirliğine ulaşıyoruz” diye açıklıyor.
Filo, 5 tonluk gazlı forklift ve 8 tonluk elektrikli forklift ile tamamlanmaktadır. Filo operatörü bugüne kadar yalnızca 5 tonluk segmentte birden fazla palet çatalına sahip gazlı forkliftlere güveniyordu. Sürücüler için azaltılmış gürültü kirliliği, yüksek yol tutuş performansı ve aynı zamanda sürdürülebilir enerji kullanımının birleşimi, yeni 8 tonluk elektrikli cihazda ikna ediciydi. FAKO-M, Toyota’nın desteğiyle uygulama için doğru ekipmanı buldu ve doğru yatırım kararını verdi.

Son fakat bir o kadar da önemli: Kaliteli ve hızlı hizmet

Endüstriyel forkliftlere yönelik dünya pazar liderinin tüm cihazları Toyota Üretim Sisteminin (TPS) kalite özelliklerine göre üretiliyor ve Avrupa’da satılan cihazların yüzde 95’inden fazlası İsveç, Fransa ve İtalya’daki üretim tesislerinden geliyor. Toyota ayrıca profesyonelce yenilenen kullanılmış cihazların yanı sıra çeşitli kiralama ve finansman çözümleri de sunmaktadır.

Toyota filo yönetimi çözümü I_Site ile operatörler filolarını daha da optimize edebilir; örneğin, maliyetleri, üretkenliği, güvenliği ve çevreyi her zaman göz önünde bulundurmak için kullanım veya bakımı planlayabilir veya erişim kontrollerini ayarlayabilirler. Ekim 2018’den bu yana Toyota Material Handling, tüm depo teknolojisi cihazlarını standart olarak I_Site için gerekli bileşenlerle donatıyor.

Daha fazla güvenlik için tüm Toyota cihazları standart olarak destek sistemleriyle donatılmıştır. Bunlardan en bilineni , en önemli forklift parametrelerini aktif olarak izleyen ve araç stabilitesini artıran, denge ağırlıklı forkliftlere kurulan Aktif Stabilite (SAS) sistemidir . Bu, kaza riskini önemli ölçüde azaltır.

Hızlı servis de önemlidir . Bakım ve gerekli onarımlar için Toyota, yedek parçaların hızlı teslimatı ve eğitimli servis teknisyenleri tarafından onarımların yapıldığı kapsamlı bir servis ağı işletmektedir. Bu , Toyota forkliftlerinin genel olarak düşük işletme maliyetleriyle çok yüksek düzeyde kullanılabilirliğe ulaştığı anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?