İstanbul

Lojistik 4.0: Bunun arkasında ne var ve neden depolamanın geleceği bu?

Lojistik 4.0: Bunun arkasında ne var ve neden depolamanın geleceği bu?

Lojistik 4.0, süreçleri daha verimli yürütmek için dördüncü sanayi devriminin dijital dönüşümünü kullanıyor. Kullanılan teknolojiler arasında bulut bilişim, büyük veri, yapay zeka (AI) ve iş zekası hizmetleri yer alıyor. Bu ileri teknolojiler, lojistik süreçlerin daha verimli ve akıllıca tasarlanmasını sağlıyor.

Lojistik 4.0 Nedir?

Lojistik 4.0, tedarik ve taşıma zincirinin dijitalleştirilmesi sürecinin yanı sıra ürün lojistik süreçlerinin ilgili kontrol ve optimizasyonunu da tanımlıyor. Terim, bilgi teknolojisi ve otomasyonun üretim süreçlerine kapsamlı bir entegrasyonunu temsil eden dördüncü sanayi devrimine (Endüstri 4.0) kadar uzanıyor. Endüstri 4.0’da olduğu gibi Lojistik 4.0’ın da itici güçleri süreçlerin dijitalleştirilmesi ve otomasyonudur.

Tedarik ve taşıma zincirlerinin verimli ve hassas kontrolü bir şirketin başarısı için çok önemli olduğundan, lojistiğin dijital dönüşümü bunun önemli bir parçasıdır. Dijitalleşme, lojistik süreçlerin daha iyi izlenmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyarak üretkenliği artırır ve maliyetleri azaltır. Genel olarak Lojistik 4.0, yeni iş modellerinin geliştirilmesine ve gelecekteki zorlukların aşılmasına önemli bir katkı sağladığı için dijital dönüşümle ve toplumumuz ve ekonomimizdeki değişimle yakından bağlantılıdır.

Otomasyonun tanıtımı lojistik sektörünü dönüştürdü. Yarı otomatik çözümler, depo çalışanlarına fiziksel olarak zorlu veya basitçe tekrarlanan görevler için destek sağlar. Tam otomatik çözümler modern intralojistikte önemli bir rol oynamaktadır. Manuel süreçleri azaltarak maliyet avantajı sağlamanın yanı sıra envanter yönetiminde hassasiyet ve tutarlılık da sağlıyorlar. Akıllı robotlar ve otonom araçlar, insan hatalarını en aza indirebilecek ve verimliliği artırabilecek toplama, paketleme ve taşıma gibi görevleri üstlenebilir.

Günümüzde şirketinizin veya markanızın imajını geliştirmek, güven oluşturmak ve müşterilerinizin alışveriş deneyimini optimize etmek için verimli ve modern lojistik çok önemlidir. İyi organize edilmiş lojistik sayesinde katma değer yaratabilir ve müşterilerinizin bireysel tercihlerini ve ihtiyaçlarını daha iyi hesaba katabilirsiniz.

Lojistik 4.0’ın en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz müşteri memnuniyetine olumlu etkisidir. Daha verimli hale gelir, siparişler çok daha hızlı teslim edilir ve son teslim tarihlerine uyulur. Ayrıca müşteri, siparişinin nerede olduğu ve ne zaman teslim alacağı hakkında neredeyse gerçek zamanlı bilgi alabiliyor.

Lojistik 4.0’da hangi teknolojiler kullanılıyor?

Büyük veri

Kullanıcılar dijitalleşmenin bir parçası olarak verilerini kullanıma sunuyor. Bu büyük miktardaki verilerin analiz edilmesi ve saklanması Endüstri 4.0’ın en büyük zorluklarından ve fırsatlarından biridir. Bu, müşteri deneyimini iyileştirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için bireysel müşteri profilinin oluşturulmasına olanak tanır.

Yapay Zeka (AI)

Yapay zeka, toplanan ve saklanan verilerin daha yüksek düzeyde işlenmesini ve kullanılmasını sağlar. Kendi kendine öğrenen sistemler, tahmine dayalı analizler gerçekleştirmek ve gelişmiş algoritmalar geliştirmek için kullanılabilir. Yapay zeka şu anda ekonomide ve toplumda temel bir dönüşüme öncülük ediyor.

Lojistikte robotik

Tekrarlanan birçok görevin otomasyonuna olanak tanıyan dijital veya fiziksel makinelerle (siber fiziksel sistemler) ilgilidir. Lojistikte bu durum, geleneksel olarak manuel olarak gerçekleştirilen işlevlerin otomasyonuna ve hatta robotlaştırılmasına yol açmıştır. Bunlar çoğunlukla ağır yük gerektiren, iş kazalarına ve meslek hastalıklarına yol açabilen işlerdir.

IoT (Nesnelerin İnterneti) ve bağlantı

Ara bağlantı, sistemin buluttaki verileri iyileştirmek ve ürün dağıtımını ve tedarik zincirini optimize etmek için gerekli tüm bilgileri almasını sağlar. Her cihaz bir sinyal gönderir ancak IoT, yeni teknolojileri kullanarak bu bilgiyi son derece faydalı verilere dönüştürür. Bunun bir örneği , dahili süreçleri ve depolamayı optimize etmek için kullanım verilerini toplayan akıllı forkliftlerdir .

Çok kanallı ve erişilebilirlik

Omnichannel sayesinde müşteri, farklı cihazlarda ürün veya hizmet satın alımını esnek bir şekilde yönetebilir. Ürünü bir mağazadan veya yakındaki bir teslim noktasından teslim alma veya evlerine kolayca teslim etme seçeneklerine sahipler. Ürün beklentileri karşılamadığı veya kusurlu olduğu takdirde posta veya kargo yoluyla kolaylıkla iade edilebilir.

Bu uygulama, özellikle Amazon gibi sağlayıcılar sayesinde çevrimiçi perakendede zaten yaygın bir uygulamadır. Ancak endüstriyel sektörde de geniş bir uygulama yelpazesi vardır. Bu, tüm lojistik sürecinin görünürlüğünü ve şeffaflığını artırır.

Lojistik 4.0, lojistik sektörünün temel alanlarını nasıl dönüştürüyor?

Lojistik 4.0 aracılığıyla gerçekleşen dönüşümün lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin tüm alanları üzerinde geniş kapsamlı etkileri vardır. Lojistik 4.0, depolama ve taşıma süreçlerinin otomatikleştirilmesinden veri analitiği ve yapay zekanın uygulanmasına kadar şirketlerin tedarik zincirlerini yönetme biçimini temelden değiştiriyor. İleri teknoloji ve yenilikçi çözümler kullanılarak verimlilik artırılabilir, hatalar en aza indirilebilir ve müşteri memnuniyeti artırılabilir. Giderek daha bağlantılı ve dijitalleşen bir dünyada Lojistik 4.0, şirketlerin rekabetçi kalabilmesi ve pazar taleplerini karşılayabilmesi için önemli bir unsurdur.

Depo lojistiği

Otomatik depolama ve geri alma sistemleri, envanter için drone’lar ve robot kontrollü sistemler gibi otomasyon teknolojilerinin kullanıma sunulması intralojistikte devrim yaratıyor. Bu gelişmiş teknolojilerin benimsenmesi yalnızca depolama verimliliğini artırmak ve envanter doğruluğunu artırmakla kalmaz, aynı zamanda iş akışlarını düzene sokar ve maliyetleri azaltır.

Otomatik depolama ve geri alma sistemleri, malların daha hızlı ve daha hassas şekilde toplanmasına ve depolanmasına olanak tanırken, envanterde drone kullanımı zamandan tasarruf edilmesini ve etkili envanter alınmasını sağlar. Ayrıca robot kontrollü sistemler, manuel iş süreçlerinin azaltılmasına yardımcı olur ve intralojistikte daha fazla verimlilik ve doğruluk sağlar.

Dağıtım lojistiği

Modern ve gelişmiş taşımacılık yönetim sistemleri, hassas GPS izlemeyle birleştiğinde şirketlerin tedarik zincirlerini gerçek zamanlı olarak izlemelerine ve optimize etmelerine olanak tanır. Dağıtım lojistiğindeki bu teknolojik gelişmeler, şirketlerin yalnızca teslimatlarının verimliliğini ve doğruluğunu artırmasına değil, aynı zamanda müşteri memnuniyetini de artırmasına olanak tanıyor.

Bu, özellikle çevrimiçi ticaret için ek avantajlar sunar. Gerçek zamanlı tedarik zinciri takibi, müşterilere siparişlerinin durumu hakkında doğru bilgi sağlamanın temelini oluşturur. Bu, tüm teslimat sürecinde şeffaflığı ve güveni artırır ve müşteri memnuniyetine katkıda bulunur. Ayrıca süreçlerin optimize edilmesi, siparişlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde işlenmesini sağlayarak hızlı teslimat sağlar.

Bilgi lojistiği

Büyük veri ve analitik önemli Lojistik 4.0 teknolojileridir. Bu, iş süreçlerinin daha ayrıntılı olarak analiz edilmesine ve tedarik zinciri yönetiminin operasyonlarına ilişkin daha derin bir anlayış kazanmasına olanak tanır.

Bu, daha etkili bilgi lojistiğine yol açar ve bilgi ve verilerin sorunsuz alışverişini sağlayarak stratejik planlamayı geliştirir. Bu, şirketlerin rekabetçi kalabilmeleri ve başarılı bir şekilde büyüyebilmeleri için bilinçli kararlar almalarına ve iş süreçlerini optimize etmelerine olanak tanır.

Üretim lojistiği

Lojistik 4.0 teknolojileri, üretim süreçlerini lojistik süreçlerle sorunsuz bir şekilde bağlayabilir. Bu, üretim, intralojistik ve tedarik zinciri yönetimi gibi farklı şirket alanları arasında daha yakın işbirliği sağlar. Bu gelişmiş lojistik çözümlerinin faydaları arasında gelişmiş planlama, talep değişikliklerine daha hızlı yanıt verme ve kaynakların daha verimli kullanımı yer alıyor. Genel olarak Lojistik 4.0, imalat sanayinde verimliliğin ve rekabet gücünün artmasına yardımcı olur.

Tedarik lojistiği

Şirketler bulut teknolojilerini kullanarak verilerini güvenli bir şekilde saklayabilir ve bu verilere kolaylıkla erişebilirler. Ek olarak, dijital pazaryerleri geniş bir tedarikçi ve ürün yelpazesine daha kolay erişim sağlayarak daha fazla esneklik ve rekabet gücü sağlar. Şirketler bu teknolojileri birleştirerek maliyetleri düşürürken satın alma süreçlerini optimize edebilirler.

Lojistik 4.0, lojistik sektörünün her alanında devrim yaratıyor. Süreçleri daha verimli, şeffaf ve müşterilerin ihtiyaçlarına daha uygun hale getiriyorlar. Bu da müşteri memnuniyetinin artmasına önemli katkı sağlıyor.

Lojistik 4.0 neden gelecek? Sunduğu sayısız avantaj hakkında daha fazla bilgi edinin.

Lojistik 4.0, siparişlerin ve iadelerin depolanması, taşınması, paketlenmesi ve teslim edilmesi gibi karmaşık süreçlerin dijital dönüşümünü temsil eder. Bu gelişme, şirketleri ve müşterileri olumlu yönde etkileyen birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Lojistik yazılımı 4.0, hem envanterden hem de nakliyeden (tahmini ve fiili teslimat süreleri, rota planlaması vb.) gerçek zamanlı verileri yakalar. WWS (mal yönetim sistemi) ile TMS (nakliye yönetim sistemi) arasında bilgi alışverişi vardır.

Bu sistemler şirketin çeşitli lojistik faaliyetlerine ilişkin bilgileri toplar, yönetir ve bunları tedarikçilerin, nakliye şirketlerinin ve müşterilerin kullanımına sunar.

Maliyetleri azaltmak ve karlılığı artırmak

Otomasyon ve robotizasyon, Endüstri 4.0’ın ve sanayi devriminin temelini oluşturur. Şirketler yapay zeka ve makine öğrenimi gibi ileri teknolojileri kullanarak üretim süreçlerini optimize edebilir ve rekabet güçlerini artırabilir. Tekrarlanan ve sıkıcı görevlerin otomatikleştirilmesiyle çalışanlar, daha fazla değer sağlayan ve yeniliğe katkıda bulunan daha stratejik işlevlere odaklanabilir. Bu, maliyetlerin azaltılabileceği, kârlılığın artırılabileceği ve verimliliğin en üst düzeye çıkarılabileceği daha verimli ve kârlı bir çalışma ortamıyla sonuçlanır.

Şirketler Lojistik 4.0 teknolojilerini hayata geçirerek yalnızca verimliliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda ürünlerinin kalitesini de artırabilirler. Gelişmiş algoritmalar ve makine öğrenimi, üretimdeki darboğazları belirlemek ve darboğazlardan kaçınmak için karmaşık analizler ve tahminler gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Bu, darboğazları önlemek ve teslimat sürelerini kısaltmak için daha iyi planlama ve kaynak tahsisine olanak tanır.

Malların daha fazla görünürlüğü ve izlenebilirliği

Lojistik 4.0 ile kararlaştırılan tarihlerde teslimatı engelleyen darboğazlar en aza indiriliyor veya ortadan kaldırılıyor. Ayrıca tüm lojistik sürecin daha iyi görünürlüğü sağlanır ve izlenebilirliğin kapsamlı kontrolü garanti edilir. Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka ve büyük veri analizi gibi ileri teknolojileri kullanarak her öğeyi, ürünü veya partiyi takip etmek ve her zaman mevcut konumunu bilmek mümkündür.

Bu, şirketlerin yalnızca darboğazları erken bir aşamada tespit edip çözmelerine olanak sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda malların kaybolmasını ve çalınmasını da etkili bir şekilde önlüyor. Lojistik 4.0 teknolojilerinin uygulanması bu nedenle en büyük lojistik risklerden birine etkili ve güvenli bir çözüm sunuyor.

Müşteri memnuniyetini artırmak

Lojistik 4.0’ın en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz müşteri memnuniyetine olumlu etkisidir. İş daha verimli hale gelir, siparişler daha hızlı teslim edilir ve son teslim tarihlerine uyulur. Ayrıca müşteri, siparişinin nerede olduğu ve ne zaman teslim alacağı hakkında neredeyse gerçek zamanlı bilgi alabiliyor.

Modern telematik ve akıllı filo yönetiminin birleşimi olan Lojistik 4.0, müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırma ve iş süreçlerinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Operasyonel verilerin sürekli aktarımı sayesinde tüm lojistik süreçleri kaydedilebilir, analiz edilebilir ve optimize edilebilir. Bu, şirketlerin filolarını optimum şekilde boyutlandırarak, varlıkların kullanımını artırarak, maliyetleri azaltarak ve kazaları azaltarak iş süreçlerini iyileştirmelerine olanak tanır.

Farklı çalışma grupları ve departmanlar arasında kusursuz entegrasyon sağlar

Lojistik 4.0, bir şirket, onun tedarikçileri, diğer şirketler ve organizasyon içindeki konu uzmanları ve departmanları arasındaki ilişkilere daha derli toplu ve kapsamlı bir bakış açısı getiriyor. Bu farklı unsurların entegrasyonu, Lojistik 4.0’ın DNA’sında yer alan bütünsel bir görünüm yaratıyor.

Tüm bunların doğrudan sonucu şirketin iç ve dış iletişimindeki iyileşmedir. Farklı departmanlar arasındaki müşteri odaklı işbirliğiyle maksimum kaliteye ulaşmayı amaçlayan bir trend. Bu, şirketin tüm çalışanları için aynı şekilde geçerlidir.

Lojistik 4.0’a yönelik kullanım örnekleri ve pratik örnekler

Entegrasyon yoluyla verimliliğin artırılması: Wilo intralojistik süreçlerini nasıl optimize etti?

İntralojistik süreçleri entegre etmenin avantajları, önde gelen pompa üreticisi Wilo’da açıkça görülmektedir. Wilo, Toyota Material Handling ile çalışarak dahili süreçlerini optimize edebildi ve böylece verimliliğini artırdı.

Toyota Material Handling’in gelişmiş çözümleri, Wilo’nun malların alınmasından yüksek raflı depoda depolanmasına ve üretim sağlanmasına kadar olan süreçlerini iyileştirmesine olanak sağladı.

Wilo , operasyonları izlemek ve üretkenliği, güvenliği ve verimliliği artırmak için dijital Toyota filo yönetim sistemi I_Site’a güveniyor. Bu sistem, özellikle lityum iyon teknolojisiyle donatılmış cihazların enerji beslemesi açısından optimizasyon fırsatlarını hızlı bir şekilde belirlemek için kullanılabilir.

 Genel olarak intralojistik süreçlerinin Toyota Material Handling ile entegrasyonu Wilo’nun maliyetleri azaltmasına ve pazar konumunu güçlendirmesine yardımcı oldu

Lojistik 4.0 aracılığıyla iş süreci devrimi: VELUX, Toyota I_Site filo yönetim sistemiyle verimliliği nasıl artırdı?

Lojistik 4.0’ı kullanan endüstriyel ekipmanların dijital ağı, intralojistik iş süreçlerinin optimize edilmesine katkıda bulunabilecek değerli bilgiler sağlar.

Bunun bir örneği Toyota filo yönetim sistemi I_Site’ın VELUX’te uygulamaya konmasıdır. VELUX, I_Site’ı kullanarak maliyet kontrolü, süreç planlama ve güvenlik gibi önemli alanlarda verimliliği artırmak amacıyla cihazlarının performansını ve kullanımını ölçerek iş süreçlerini optimize edebildi. Ayrıca VELUX, esnek kiralama çözümleri sayesinde filosunu %8 oranında azaltmayı başardı.

Tüm bunlar şirketin KPI’larında (temel performans göstergeleri) bir iyileşmeye yol açıyor ve bunlar da tek bir kontrol panelinde görselleştirilip analiz edilebiliyor.

Bu tür başarılar, Lojistik 4.0’ın yalnızca verimliliği ve üretkenliği artırmakla kalmayıp, aynı zamanda daha güvenilir ve uygun maliyetli hizmetler sunarak müşteri memnuniyetini artırmaya ve iş süreçlerinde devrim yaratmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Zorluklar ve fırsatlar: Lojistik 4.0 nasıl uygulanır?

Lojistik 4.0 teknolojilerinin entegrasyonu

Lojistik 4.0 teknolojilerini mevcut sistemlere entegre etmek zor olabilir. Yeni teknolojiler mevcut sistemlerle uyumluluk ve birlikte çalışabilirlik konusunda zorluklara neden olabilir. Sorunsuz veri alışverişini sağlamak için dikkatli planlama ve strateji geliştirme şarttır.

Farklı şirket bölümlerinin ve dış lojistik hizmet sağlayıcılarının sistemleri birbiriyle uyumlu olmalı ve gerekli BT mimarisi mevcut olmalıdır. Yeni bilgi teknolojilerinin sorunsuz entegrasyonu, lojistik süreçlerin verimliliğini ve karlılığını artırmaya yardımcı olabilir ve bu da şirketlere rekabet avantajı sağlayabilir.

Veri yönetimi

Lojistik 4.0’ın uygulanması bağlamında veri yönetimi son derece karmaşıktır ve verileri yakalamak, depolamak, analiz etmek ve kullanmak için etkili bir yaklaşım gerektirir. Bir lojistik şirketi olarak doğru verileri yakalayıp değerli bilgilere dönüştürdüğünüzden emin olmak için stratejiler geliştirmek önemlidir.

Etkili veri analizi, değerli bilgiler elde etmek ve lojistik süreçlerin optimizasyonunu sağlamak için çok önemlidir. Büyük miktarda veriyi analiz ederek darboğazları önlemeye, maliyetleri düşürmeye ve verimliliği artırmaya yardımcı olan eğilimler ve modeller belirlenebilir.

Veri yönetimindeki mevcut zorluklarla başarılı bir şekilde başa çıkabilen şirketler, Lojistik 4.0’ın avantajlarından tam anlamıyla yararlanabiliyor ve böylece pazarda rekabet avantajı elde edebiliyor.

Siber güvenlik

Lojistik 4.0 şirketlere tanıtıldıkça artan güvenlik kaygıları da ortaya çıktı. Dijitalleşme, siber suçlular için potansiyel saldırı noktaları sunar. Bu nedenle bilgi teknolojisinde sağlam güvenlik protokollerinin ve güvenlik önlemlerinin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Veri hırsızlığına ve kişisel bilgilerin kötüye kullanılmasına karşı koruma garanti edilmelidir.

Blockchain teknolojisi, verileri güvenli bir şekilde şifreleyerek ve potansiyel bilgisayar korsanlarının erişemeyeceği hale getirerek burada önemli bir rol oynayabilir. Şirketler, Lojistik 4.0’ın uygulamaya konmasıyla bağlantılı olarak olgunlaşmamış siber güvenliğin önemli hukuki ve mali sonuçlara yol açabileceğinin farkında olmalıdır.

Kalifiye işçi sıkıntısı

Lojistik 4.0’ın uygulamaya konması vasıflı işçi sıkıntısına yol açmıştır. Lojistik sektöründe kullanılan teknolojiler için gerekli bilgi birikimine sahip nitelikli insan eksikliği bulunmaktadır. Bu açığı kapatmak, şirketlerin en son teknolojinin ilerisinde kalmasını ve rekabetçi kalmasını sağlamak açısından kritik önem taşıyor. Endüstri 4.0 uzmanları yalnızca lojistik şirketlerinde yüksek talep görüyor.

Şirketlerin bu engeli aşmasının eğitim ve geliştirme de dahil olmak üzere çeşitli yolları vardır. Şirketler eğitim ve gelişim sağlayarak çalışanlarının Lojistik 4.0’ın taleplerini karşılamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmasını sağlayabilir.

Bu sadece vasıflı işgücü açığının kapatılmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda şirketlerin sürekli değişen iş dünyasında rekabet edebilmeleri için daha iyi bir konuma sahip olmalarını da sağlayacaktır.

Toyota Material Handling’in teknolojisi ve makineleri Endüstri 4.0’a hazırlanıyor

Toyota Material Handling, Endüstri 4.0’ın gereklilikleri için ideal donanıma sahip intralojistik amaçlı modern endüstriyel ekipmanların geliştirilmesiyle tanınmaktadır.

Uzmanlık alanımız makinelerin otomasyonu ve robotizasyonu ile depo ve lojistik süreçlerinde yatmaktadır. Rotaları planlamak, siparişleri hazırlamak, otomatik, forkliftsiz palet taşımacılığı , malları elleçlemek ve engelleri otomatik olarak aşmak için büyük verilere ve yapay zekaya güveniyoruz . Bu gibi durumlarda ekibimiz, tekrarlayan ve sıkıcı işleri izleme ve organizasyon görevlerine dönüştürerek, fonksiyonlarının kalitesini optimize eder.

Ayrıca sistemimiz, temel performans göstergesi yönetimi ve gerçek zamanlı izleme için özel olarak geliştirilmiş bir gösterge paneli aracılığıyla tüm lojistik sürecinin kontrol edilmesine olanak tanır. Bu, operasyonel üretkenlik ve verimlilikte önemli bir artış elde etmemizi sağlar.

Çözüm

Sonuç olarak, Lojistik 4.0 depolamanın geleceğidir ve lojistik sektörünün temel alanlarını daha düşük maliyetler ve daha yüksek kârlılık, gelişmiş müşteri memnuniyeti ve artan mal görünürlüğü ve izlenebilirliği gibi çeşitli faydalarla dönüştürmüştür. Büyük veri, yapay zeka, robot teknolojisi, IoT ve daha fazlasından yararlanılarak iş süreçleri, verimliliği daha da artırmak amacıyla departmanlar arasında kusursuz entegrasyon için optimize edilebilir. Bazı şirketler için potansiyel uygulama zorluklarına rağmen, Lojistik 4.0’ın uzun vadeli kazanımları buna değer. Yapay zeka destekli akıllı depo teknolojisi gibi yenilikçi teklifleriyle Lojistik 4.0, modern dünyamızdaki iş operasyonlarında devrim yaratmada önemli bir rol oynamaya devam edecek

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?