İstanbul

Forklift satın almak: Doğru forklift nasıl bulunur?

Forklift satın almak: Doğru forklift nasıl bulunur?

Piyasada çok çeşitli endüstriyel forkliftler bulunmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tahrik konseptleri, kaldırma çerçeveleri ve yük kapasiteleri mevcuttur. Peki planladığınız kullanım için hangi forklift doğru? Peki toplam forklift maliyetini hesaplarken hangi faktörler dikkate alınmalıdır? Bu sorulara doğru cevap verebilmek için özel ihtiyaçlarınızı önceden analiz etmelisiniz. Forklift alırken hangi noktalar önemlidir ve seçiminizi yaparken özellikle nelere dikkat etmelisiniz?

Piyasadaki çok sayıda sağlayıcı ve model göz önüne alındığında, doğru forklifti bulmak çoğu zaman kolay değildir. Bu nedenle bir forklift satın alırken her şeyin başı ve sonu, kapsamlı bir kullanım analizidir. Ancak bundan doğru forkliftin gerekliliklerini çıkarabilir ve hangi forkliftin uygulama profilinize uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Forklift satın alırken önemli karar verme kriterleri; satın alma maliyetleri, forkliftin ömrü boyunca işletme maliyetleri, taşınacak yükler ve yük taşıyıcıları ve mevcut depolama ortamı gibi ekonomik kriterlerdir.  Ayrıca forklift sürücülerine de önemli bir görev düşüyor. Çünkü forklifti kullanmak zorundalar ve güvenli, ergonomik ve konforlu bir çalışma ortamı istiyorlar.

İhtiyaçların ve planlanan intralojistik görevlerin mümkün olduğunca uygulamaya uygun bir değerlendirmesini elde etmek için operasyonel analiz ve tavsiyeler her zaman sahada gerçekleştirilmelidir. Doğru forklifti bulmak için aşağıdaki beş sorunun yanıtlanması gerekir:

  1. Forkliftle hangi yük taşıyıcıları ve yükler taşınmalı ve hangi yüksekliklere ulaşılmalıdır?
  2. Forkliftlerin taşındığı depo ortamı nasıl görünüyor?
  3. Yüklerin ne kadar uzağa ve ne kadar hızlı taşınması gerekiyor?
  4. Forklift günlük ne kadar süre kullanılmalıdır?
  5. Forkliftin satın alma ve çalıştırma maliyeti ne kadardır?

1. Forkliftle hangi yük taşıyıcıları ve yükler taşınmalı ve hangi yüksekliklere ulaşılmalıdır?

Forkliftin yük kapasitesi ve kaldırma yüksekliği, forkliftlerin temel ayırt edici özellikleridir. Cihazın nominal yük kapasitesi ve ağırlık merkezi , yüklerin taşınması ve kaldırılması için çok önemlidir . Bir ataşmanın kullanılması, kendi ağırlığından dolayı forkliftin nominal kapasitesini azaltabilir. Diğer önemli kriterler ise kaldırma yüksekliği ve aracın ulaşması gereken kalan yük kapasitesidir.

Birçok üretici farklı kapasite ve direk tiplerine sahip forklift modelleri sunmaktadır, bu nedenle aynı tedarikçinin forkliftlerinin yük kapasitesi ve kaldırma yüksekliğini karşılaştırmak faydalı olacaktır . Genel olarak yaklaşık 7 m yüksekliğe kadar olan raflar, önlerinde manevra için yeterli alan olması koşuluyla ön forkliftlerle çalıştırılabilir. Daha dar koridorlar ve yüksek raf yükseklikleri için Reach Truck’lar veya dar koridor forkliftleri doğru seçimdir.

2. Forkliftlerin taşındığı depo ortamı nasıldır?

Çalışma ortamını tanımlamak için öncelikle forkliftin yalnızca iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı çalıştırılması gerektiği açıklığa kavuşturulmalıdır. Kendinize şu soruları sorun: Aracın çalışma alanı ne kadar büyük? Raf koridorları ne kadar geniş? Depoda ne tür toprak var? Forkliftin üstesinden gelmesi gereken düz olmayan yüzeyler veya eğimler ve rampalar var mı? 

Özel ortam gürültüleri de bir rol oynuyor mu veya neden olunan emisyonlarla ilgili kısıtlamalar var mı? Dizel forklift veya LPG’li forklifti kapalı alanda kullanırken, işlemin elektrikli forkliftle de yapılıp yapılamayacağını kontrol etmelisiniz. Toyota elektrikli forkliftler hem iç mekan hem de yoğun dış mekan kullanımı için tasarlanmıştır. Emisyonsuz çalışmanın yanı sıra, elektrikli forkliftler aynı zamanda kullanımda çok daha sessizdir ve içten yanmalı motorlara kıyasla depodaki çalışanlar için gürültü kirliliğini önemli ölçüde azaltır.

İçten yanmalı motorlar mı yoksa elektrikli forkliftler mi sorusunu değerlendirirken önemli bir kriter mi var ? gerekli altyapıdır. Kurşun-asit aküleri veya lityum iyon aküleri şarj etmek için istasyonlar veya bir forklifte dizel, yakıt gazı veya hidrojen yakıt ikmali yapmak için bir dolum istasyonu zaten mevcut mu ?

Bu sorular açıklığa kavuşturulduktan sonra hangi tip forklift tahrikinin en uygun olduğu belirlenebilir.

3. Yüklerin ne kadar uzağa ve ne kadar hızlı taşınması gerekiyor?

Hız, üretkenlik veya verim konuları lojistikte önemli kriterlerdir. Bu nedenle forklift satın almadan önce bu hususların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Uzun nakliye rotalarında aracın sürüş hızı özellikle önemlidir ve bu nedenle daha fazla ağırlık verilmelidir. Ancak forkliftin daha çok kamyonları yüklemek ve boşaltmak için kullanılması amaçlanıyorsa tepki ve hızlanmanın üretkenlik üzerinde çok daha büyük bir etkisi olur. Yüksekte çalışırken direğin kaldırma ve indirme hızları , malların mümkün olduğu kadar çabuk depolanması ve boşaltılması ve böylece optimum taşıma performansının elde edilmesi açısından önemlidir.

4. Forklift günlük olarak ne kadar süre kullanılmalıdır?

2 vardiyalı veya 3 vardiyalı çalışma yapan şirketlerde, forkliftin çalışma süresi ve dolayısıyla kullanılabilirliği önemli rol oynar. Yakıt hücreli forkliftler gibi gazlı veya dizel motorlu forkliftler hızlı bir şekilde yakıt ikmali yapar ve çalışmaya hazır hale gelirken, geleneksel kurşun-asit aküye sahip bir elektrikli forkliftin aküyü tekrar tamamen şarj etmesi birkaç saat alır. Hızlı şarj istasyonları veya yedek piller kullanılarak bu süre kısaltılabilse de dizel veya hidrojenle yakıt ikmali yapmaktan veya yanıcı gaz tüpünü değiştirmekten daha uzun sürer.

Toyota Material Handling, 2018’den bu yana lityum iyon teknolojisine dayalı, kendi geliştirdiği bir akü sistemi sunuyor . Bu kapsamlı enerji çözümü cihaza tamamen entegredir ve aynı zamanda CE sertifikalıdır.

Lityum iyon piller, sık ve kısa süreli şarja olanak tanır ve çok vardiyalı çalışma için yüksek cihaz kullanılabilirliği sunar. Yanmalı motorlu forkliftlere göre bir diğer avantajı da elektrikli forkliftlerin bakım gereksinimlerinin daha düşük olmasıdır. Bileşenler çok az bakım gerektirdiğinden veya tamamen bakım gerektirmediğinden daha uzun bir servis ömrüne de ulaşılabilir.

5. Bir forklift satın alın: Bir forkliftin satın alma ve çalıştırma maliyeti ne kadardır?

Yeni bir forkliftin yatırım maliyetleri beş ila altı rakamlı aralıktadır. Böyle bir yatırım aynı zamanda genel ekonomik sürdürülebilirliğinin kontrol edilmesi ve garanti edilmesi gereken daha büyük şirketler için de bir maliyet faktörüdür.

Genel olarak elektrikli forkliftlerin satın alma maliyetleri aynı performans sınıfındaki dizel forkliftlere göre biraz daha yüksektir. Ancak daha düşük enerji ve bakım maliyetleri nedeniyle , ek maliyetler genellikle yalnızca bir veya iki yıl sonra amorti edilir. Bu nedenle, bir forkliftin tüm ömrü boyunca daha düşük toplam işletme maliyetleri, daha yüksek performans ve daha yüksek bir kalıntı değeri sağlaması durumunda, daha yüksek bir satın alma fiyatının ne kadar hızlı amorti edildiğini kontrol etmek her zaman önemlidir.

Profesyonelce yenilenmiş ikinci el forkliftler satın alın: Toyota ikinci el forkliftler gibi ikinci el ekipmanlar, yenilerini satın almaya ekonomik ve sürdürülebilir bir alternatif olabilir. Toyota Material Handling Almanya, 12 aylık tavizsiz kalite garantisiyle yüksek kaliteli ikinci el forkliftler sunmaktadır.

İpucu: Forklift kiralamak, geçici görevler için de mantıklı olabilir. Kiralık forkliftler genellikle kısa sürede temin edilebilir ve sermaye bağlamaz. Kiralık forklift için yalnızca doğrudan maliyet (gider) olarak kaydedilen ve bilanço üzerinde nötr etkisi olan, anlaşılan kira bedelini ödersiniz. Toyota kiralık forkliftlerin diğer avantajlarını burada bulabilirsiniz. 

Bir forkliftin toplam sahip olma maliyeti, satın alma maliyetleri ve/veya finansman maliyetlerine ek olarak servis maliyetlerini, onarımları, arıza sürelerini, kazalardan kaynaklanan diğer maliyetleri, enerji maliyetlerini ve daha fazlasını içerir. Toyota Material Handling, spesifik uygulamayla ilgili tüm faktörleri dikkate alarak size sahada bireysel tavsiyeler sunar. İstenirse bu, her yeni cihaz için ve aynı zamanda mevcut forklift filonuz için bir enerji ve CO2 dengesi oluşturmayı da içerir. Yatırım kararınızda sonuçta hangi forkliftin kazanacağını dikkatlice düşünmelisiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?