İstanbul

Lityum iyon teknolojisi: 11 soru 11 cevap

Lityum iyon teknolojisi: 11 soru – 11 cevap

Forklift filonuzu elektrikli tahrike dönüştürmeyi mi düşünüyorsunuz? O zaman lityum iyon teknolojisi sizin için bir çözüm olabilir. Bu blog yazısında forkliftlere yönelik lityum iyon akülerle ilgili en sık sorulan on bir sorunun yanıtlarını veriyoruz.

Sıradan bir pilden farkı nedir?

Lityum-iyon akünün yüksek enerji yoğunluğu nedeniyle, örneğin kurşun-asit aküye göre kilogram başına daha fazla enerji depolar ve bu nedenle daha az yer kaplar. Ayrıca daha kısa şarj süresine sahiptir ve arada birkaç kez hızlı bir şekilde şarj edilebilir, bu da lityum iyon teknolojisini gün boyu kullanım için mükemmel hale getirir. Li-ion akünün verimliliği çok yüksektir ve kurşun-asit aküye kıyasla %30’a kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Lityum iyon pil, şarj ve deşarjı elektronik olarak izler; bu aynı zamanda garanti ettiğimiz çok uzun bir kullanım ömrü sağlar.

Lityum iyon pil neden yapılmıştır?

İsminin aksine lityum iyon piller yalnızca yüzde iki lityumdan oluşuyor. Bir lityum iyon hücresi her zaman bir elektrolit, bir anot ve bir katottan oluşur. Bu, miktarda kobalt, nikel ve manganez içerebilen lityum metal oksitten oluşur.

Lityum iyon akü tüm forkliftlerde çalışır mı?

Evet, Toyota forkliftlerinin yaklaşık %90’ı lityum iyon akülerle mevcuttur. Akü kapasitesi ve boyutu, gerekli çalışma saatleri ve olası vardiyalı çalışmaya göre uygun şarj cihazıyla birlikte belirlenir. Bunu her müşterimizle ayrı ayrı hesaplıyoruz.

Bir lityum iyon pil ne kadar süre dayanabilir?

Li-ion pil, düzenli aralıklarla (örneğin öğle yemeği molası sırasında) kısa süreliğine şarj edildiği sürece 24 saat kullanıma uygundur. Pil, yüksek şarj akımıyla şarj edilebilir ve (pil boyutuna bağlı olarak) bir ila bir buçuk saat içinde tamamen şarj edilebilir.

Lityum iyon pilin kolayca aşırı ısınıp alev aldığı doğru mu?

Hayır, lityum iyon akülerimiz entegre akü yönetim sistemi (BMS) ile donatılmıştır. Bu monitörler ör. B. sıcaklık ve akım ile pilin aşırı ısınmasını veya kritik durumların oluşmasını engeller. En ufak bir düzensizlik bile olsa ekipmanın ekranında bir hata kodu görüntülenir ve güç otomatik olarak kapatılabilir.

Lityum iyon pili nasıl şarj edebilirim?

Şarj işlemi, özel olarak geliştirilmiş güvenli şarj fişine sahip lityum iyon şarj cihazı kullanılarak son derece sezgisel bir şekilde yapılır. Kullanımı kolaydır ve işletme hatalarını ortadan kaldırır. Kurşun-asit akülerden farklı olarak gazın dağılma riski yoktur.

Lityum iyon pil için özel bir şarj alanına ihtiyacım var mı?

Hayır, tehlikeli gazlar açığa çıkmadığı için pili istediğiniz yerde rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Kurşun-asit akülerin aksine, lityum-iyon aküler özel bir ekstraksiyon sistemine sahip bir şarj alanına ihtiyaç duymazlar.

Lityum iyon teknolojisi nedeniyle daha fazla güç tüketimim olur mu?

Şarj etmek daha yüksek şarj akımları gerektirir. Güç zirvesi meydana gelirse işler pahalılaşabilir. Bu, 15 dakikalık bir süre içinde yalnızca bir kez gerçekleşse bile yıllık hizmet bedelinin tutarını belirler. “Dinamik Güç Sınırlaması (DPL)” şarj yönetimi ile güvenli taraftasınız. Harici şarj cihazlarının belirlenen güç tüketim miktarını aşmamasını radyo aracılığıyla sağlar. Bu, aynı anda şarj olurken oluşabilecek akım artışlarını önler. DPL, tüm Toyota lityum iyon şarj cihazlarına dahildir. 

Lityum iyon pil ne kadar dayanır?

Bir lityum iyon pil 5.000 şarja kadar dayanırken, kurşun-asit pil yaklaşık 1.500 şarja kadar dayanır. Bu daha yüksek beklenen kullanım ömrü, toplam sahip olma maliyetini önemli ölçüde azaltır.

Lityum iyon aküye bakım yapmam gerekir mi?

Hayır, Li-ion akü bakım gerektirmez. Aküleri doldurmak veya kontrol etmek için forkliftlerinizi durdurmak ve diğer bakım türleri artık geçmişte kaldı. Bu şekilde ekipmanınızdan maksimum çalışma süresinin ve üretkenliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Lityum iyon piller normal pillerden daha mı pahalıdır?

Li-ion pillerin satın alınması daha pahalıdır, ancak kurşun-asit pillerle arasındaki fiyat farkı çok büyük değildir. Ayrıca ilave yedek pillere veya özel yükleme alanlarına yatırım yapmaya gerek yoktur. Yukarıda belirtilen tüm avantajlar sayesinde lityum iyon piller kendilerini hızla amorti ederler!

Forklift filonuz için lityum iyon teknolojisine geçmeye değer mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'ı Aç
Merhabalar👋
Yardıma İhtiyacın Var mı?